حمایت ستاد نانو از کارگاه‌های آمادگی المپیاد در آزمایشگاه‌های شبکه توانا

به گزارش باشگاه نانو، کارگاه‌های آمادگی المپیاد دانش‌آموزی نانو در صورت برگزاری در محل آزمایشگاه ‌های توانا علاوه بر دریافت حمایت ویژه این کارگاه‌ها مشمول حمایت از برگزاری کارگاه‌های ترویجی در شبکه آزمایشگاه‌های توانا نیز می‌شوند. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور تشویق کارشناسان آزمایشگاه‌های فناوری نانو عضو شبکه توانا ...
ادامه مطلب

گزارش

قبولی در کنکور و تحصیل برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی نانو در دانشگاه‌های برتر کشور

یکی از سوالاتی که پس از برگزاری اردوی علمی-عملی مرحله سوم المپیاد دانش‌آموزی نانو از برگزیدگان پرسیده می‌شود این است که «شرکت در المپیاد نانو به تحصیل و کنکور شما لطمه‌ای وارد کرده است؟»

پاسخ‌ها متفاوت است؛ اما بیشتر حول یک «خیر» جانانه می‌گردد، همه راضی‌اند که المپیاد نانو بخشی از زندگی آن‌ها شده است، در سخت‌ترین شرایط درس خواندن و مبارزه برای شکستن سد کنکور سراسری، با بهترین و دلسوزترین اساتید در بهترین مراکز تحقیقاتی ایران آشنا شده‌اند و ده روزی را با دوستانی از سراسر ایران با فرهنگ‌ها و گویش‌های متفاوت سپری کرده‌اند.

المپیاد از دید برگزیدگان تجربه نابیست برای دانش‌آموزی که در فضای حاکم کنونی بر آموزش متوسطه فقط و فقط باید درس بخواند و به کنکور فکر کند.

نکته‌ی جالب اینکه عده‌ای از برگزیدگان در آخرین سال دبیرستان برای موفقیت در المپیاد تلاش کرده‌اند و توانسته‌اند هم در المپیاد موفق شوند و هم در کنکور سراسری خوش بدرخشند.

یکی می‌گوید برای ادامه مسیر تحصیلی خود، توانستم با اساتیدی که خود فارغ‌التحصیل یا دانشجوی دکتری در بهترین دانشگاه‌ها هستند مشورت کنم و راهم را انتخاب کنم و علت این آشنایی، حضور در المپیاد بوده است.

یکی هم توانسته در اولین مورد از لیست انتخاب خود، پذیرفته شود.

دیگری می‌گوید المپیاد نانو انگیزه‌ی زیادی به من داد، روحیه‌ی خودباوری را در من ایجاد کرد تا با قدرت و تلاش بیشتر برنامه‌ی کنکور را جلو ببرم،

و یکی دیگر معتقد است حضور دو هفته‌ای در دوره‌ی المپیاد بیشتر از سه ماه درس خواندن در محیط خانه ارزش داشت.

دوره عملی المپیاد نانو به یکی دیگر از برگزیدگان هم استفاده صحیح از زمان را یاد داد و آموخت که می‌توان در ۱۰ روز، کلی مهارت و دانش جدید به صورت عملی یاد گرفت؛ به گونه‎ای که خسته نشوی و در عین حال، تفریح هم در برنامه داشته باشی.

به سراغ آمار قبولی‌های دانشگاه‌ها هم که می‌رویم باز به این نتیجه می‌رسیم که المپیاد نانو واقعا تاثیر منفی بر نتیجه کنکور علاقمندان به نانو و داوطلبان المپیاد نانو نگذاشته است.

در میان برگزیدگان المپیاد نانو رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی کنکور کم نیستند؛ به طوری‌که ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان در المپیاد نانو توانسته‌اند در کنکور رتبه زیر ۱۰۰ بیاورند و ۲۶ درصد از آنها رتبه‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ را بدست آورده‌اند!

سری هم به ورودی‌های دانشگاه‌ها می‌زنیم و می‌بینیم که ۵۰ درصد این عزیزان در رشته‌های فنی مهندسی دانشگاه‌های دولتی تهران و سایر دانشگاه‌های مهندسی برتر کشور و ۲۸ درصد آنها در رشته‌ پزشکی در بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند.

رزومه‌ی تحصیلی، رشته و دانشگاه محل تحصیل بسیاری از برگزیدگان را می‌توان در سایت کانون برگزیدگان باشگاه نانو دید.

مشاهده اطلاعات برگزیدگان، این باور را ایجاد خواهد کرد که المپیاد و سایر برنامه‌های رقابتی دانش‌آموزی نانو نه تنها مانعی برای موفقیت در کنکور نبوده است، بلکه باعث شده است نانویی‌ها نسبت به هم‌قطاران خود با روحیه‌ی خودباوری بیشتر و با اطلاعات دقیق‌تر از فضای علمی و فناوری کشور قدم به دانشگاه‌ها بگذارند.

بنابراین می‌توان با برنامه‌ریزی درست هم در کنکور موفق بود و هم در کنار آن فرصت جذابی چون حضور در المپیاد نانو را برای خود مهیا ساخت.

اتفاقی که بارها افتاده است و قطعا برای سایرین هم می‌تواند تکرار شود.

حامیان