آغاز ثبت نام دهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو

ثبت نام دهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو
به اطلاع تمام دانش‌آموزان علاقه‌مند به فناوری نانو می‌رساند، ثبت ‌نام در دهمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو از روزدوشنبه 5 آذر ماه از طریق سایت اینترنتی باشگاه نانو انجام خواهد شد. متقاضیان حضور در دهمین المپیاد نانو، می‌توانند از ساعت 8 صبح روز دوشنبه مورخ 1397/09/05 با مراجعه به ...
ادامه مطلب

گزارش

آبتین قاسم‌پور

آبتین قاسم‌پور از استعدادهای درخشان استان قزوین، با کسب مدال طلا در دوره‌ی هشتم المپیاد علوم و فناوری، به خوبی درخشید.

به اعتقاد وی، «عنوان المپیاد در هر رشته‌ای می‌تواند انگیزه و علاقه لازم را در میان دانش‌آموزان و دانشجویان ایجاد کرده و به خاطر رقابت، سطح علمی علاقه‌مندان را افزایش دهد».
این دانش‌آموز نخبه، از دوره ششم تا هشتم، جزو برگزیدگان المپیاد بوده و در مورد عدم تداخل نانو با برنامه‌ی درسی کنکور گفت: «به اعتقاد من فعالیت‌های علمی هرگز نمی‌تواند مانعی برای سایر موارد مشابه باشد».
قاسم‌پور، از تجربه‌ی ملاقات با دانشمندان و بازدید از پروژه شتابگر ملی با عنوان خاطره‌های خوش این دوره یاد کرد و با روحیه‌ی توانمند علمی خود گفت: «وقتی که در آنالیز ماده تولید شده نتایج دلخواه را مشاهده می‌کردم، احساس رضایتی از تلاش تیم خود در آزمایشگاه داشتم».
او که اولین بار از طریق ماهنامه زنگ نانو با علوم و فناوری نانو آشنا شده است، در خصوص اهداف باشگاه نانو از برگزاری المپیاد گفت: «به نظر می‌رسد باشگاه نانو، قبل از اینکه به موضوع رقابت و معرفی برگزیدگان بپردازد، اهداف خود را به موضوعات دیگری معطوف ساخته‌است. هدف از برگزاری المپیاد، ایجاد روحیه پژوهشگری و آموزش روش‌های تحقیق در یک پروژه علمی است».
دارنده مدال طلا، داشتن الگویی صحیح برای حرکت در مسیر پژوهش و علوم نوین را ضروری دانسته و درمورد آن گفت: «به نظر من اعضای کانون، برای تمام افرادی که با این هدف در مسیر نانو حرکت می‌کنند، الگویی مناسب هستند».
آزمون مرحله اول این دوره، فروردین ماه ۱۳۹۶ با حضور ۲۳ هزار و ۵۱۸ دانش‌آموز برگزار و ۳۶ نفر برای مرحله عملی برگزیده شدند. مرحله عملی در شهریور ماه ۱۳۹۶در شهرستان قزوین برگزار شد و صاحبان مدال‌های طلا، نقره و برنز پس از گذراندن کلاس‌های تئوری، گزارش‌نویسی، فعالیت آزمایشگاهی و تحویل کار و آزمون با نظر هیئت داوران، در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

حامیان