EN ورود به کارتابل افراد ثبت نام افراد ورود نهادهای ترویجی
مشروح خبر تاریخ خبر : 1391/06/28 - تعداد بازدید : 2061
ایرانی می‌تواند(50) در این شماره می‌خوانید: رتبه ایران در تولید علوم نانو تک رقمی شد، افزایش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای، سنتز کاتالیستی برای تصفیه پساب صنعت نساجی، حذف سمیت و افزایش خاصیت آنتی‌بیوتیکی نانوذرات نقره، سنتز کاتالیستی برای بهبود واکنش‌های پیل سوختی و نانوکاتالیست‌های منگنیت آلاینده‌های گازی هوا را کنترل می‌کنند.
5 امتیاز از 2 رای


در این شماره می‌خوانید: رتبه ایران در تولید علوم نانو تک رقمی شد، افزایش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای، سنتز کاتالیستی برای تصفیه پساب صنعت نساجی، حذف سمیت و افزایش خاصیت آنتی‌بیوتیکی نانوذرات نقره، سنتز کاتالیستی برای بهبود واکنش‌های پیل سوختی و نانوکاتالیست‌های منگنیت آلاینده‌های گازی هوا را کنترل می‌کنند.

رتبه ایران در تولید علوم نانو تک رقمی شد
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در مراسم افتتاحیه چهارمین کنگره بین‌المللی نانو از کسب رتبه نهم تولید علوم نانو در دنیا توسط محققان ایرانی خبر داد. پیش از این در پایان ماه می سال 2012 میلادی رتبه دهم دنیا در تولید علوم نانو برای ایران اعلام شده بود.
آسیا 46 درصد تولید علم نانوی جهان را به خود اختصاص داده و مابقی آن متعلق به قاره‌های آمریکا، اروپا و آفریقا است و در حال حاضر ایران به همراه پنج کشور آسیایی دیگر در ردیف 12 کشور برتر دنیا در حوزه علوم و فناوری نانو قرار دارد.

افزایش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای
پژوهشگران ایرانی موفق شدند با بهبود خواص نوری لایه تیتانیم دی اکسید نشان شده روی شیشه FTO، بهره‌وری سلول‌های خورشیدی را افزایش دهند. سلول‌های خورشیدی حساس شده با رنگدانه‌ها نسبت به سلول‌های خورشیدی سیلیکونی ارزان‌تر و با دوام‌تر هستند.
در این پژوهش از نانوذرات تیتانیم دی‌اکسید در ساخت پوشش اولیه روی FTO استفاده شد و ساختارهای هسته – پوسته ساخته شده نیز در مقیاس نانو ایجاد گردید که هر دو عامل باعث بالارفتن راندمان سلول می‌گردد. زیرا در ساختار نانو، نسبت سطح به حجم به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و این عمل باعث به دام‌اندازی بیشتر الکترون در الکترودها و افزایش راندمان می‌‌شود.
 
سنتز کاتالیستی برای تصفیه پساب صنعت نساجی
پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا و دانشگاه شهرکرد موفق شدند با بهره‌مندی از تطابق شبکه‌ای میان اکسیدهای روی و قلع و کاهش میزان تنش القایی در اتصال ناجور این دو اکسید، رشد کریستالین و اصلاح سطحی رولایه ZnO در کاتالیست In2O3/SnO2/ZnO را بهبود ببخشند.
این اصلاح در جهت افزایش فعالیت فتوکاتالیتیکی به کار گرفته شده است. کاتالیست‌های سنتز شده طی این روش می‌توانند در مقیاس بزرگ و با بهینه‌سازی بیشتر از لحاظ اقتصادی در تصفیه پسآب صنایع نساجی استفاده شوند.‬‬‬‬‬‬ 

حذف سمیت و افزایش خاصیت آنتی‌بیوتیکی نانوذرات نقره
سمیت سلولی نانوذرات نقره به دست پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد آمریکا به طور کامل بر طرف شد. آنان در پژوهش‌های خود، نانوذرات اکسید آهن را با پوشش پلیمری علاقمند به جذب یون‌های نقره، پوشش داده و پس از فرآیند احیا و تشکیل پوسته صاف، علاوه‌بر حذف سمیت سلولی این نانوذرات، خاصیت آنتی‌بیوتیکی آنها را نیز افزایش دادند.

سنتز کاتالیستی برای بهبود واکنش‌های پیل سوختی
پژوهشگران دانشگاه اصفهان موفق به ارائه یک روش ساده و کارآمد برای سنتز نانوذرات مبتنی بر فلزات نجیب بر روی انواع بسترها شدند. این روش که به‌ویژه در بسترهای کربنی نظیر نانولوله‌های کربنی کاربرد دارد، بدون تغییر خصوصیات ذاتی و ساختاری نانولوله‌های کربنی، امکان تهیه نانوذرات مبتنی بر پلاتین با اندازه ذرات ریزتر و توزیع اندازه ذرات محدودتر با پایداری بیشتر را فراهم می‌نماید.
هدف کلی این پژوهش دستیابی به یک روش سنتز ساده مبتنی بر روش تلقیح برای تهیه کاتالیست‌های مبتنی بر پلاتین بر روی بسترهای کربنی جهت واکنش‌های پیل سوختی متانولی مستقیم است. اهداف دیگری که در این روش سنتزی دنبال شده، تهیه کاتالیست‌هایی با اندازه ذرات ریزتر و توزیع اندازه ذرات محدودتر، اصلاح سطح نانولوله‌های کربنی بدون تغییر ساختار ذاتی نانولوله‌های کربنی و همچنین استفاده از روش سنتزی برای تهیه آلیاژهای مبتنی بر پلاتین و فلزات غیر نجیب در دمای بالا (800 درجه سانتیگراد) بر روی بسترهای کربنی، بدون آنکه دمای بالا منجر به افزایش اندازه ذرات یا افزایش توزیع اندازه ذرات کاتالیست شود، بوده‌است.

نانوکاتالیست‌های منگنیت آلاینده‌های گازی هوا را کنترل می‌کنند
پژوهشگران دانشگاه تبریز و مازندران با تهیه نانوکاتالیست‌های منگنیت با ساختار اسپینلی به روش سل-ژل خود احتراقی و ‌شناسایی خواص فیزیکوشیمیایی آنها، توانستند به فعالیت مناسبی برای حذف ترکیبات آلی فرار آلاینده هوا دست پیدا کنند. این نانوکاتالیست‌ها می‌توانند در کنترل آلاینده‌های گازی خروجی از صنایع شیمیایی، پتروشیمی و اگزوز خودروها مورد استفاده قرار گیرند.
در این تحقیق، به منظور دستیابی به سطح ویژه بالا، روش سل ژل خود احتراقی برای سنتز نانوذرات انتخاب شده‌اند. سپس با استفاده از تکنیک‌های پراش اشعه ایکس (XRD) و اسپکتروسکوپی مادون قرمز ساختار اسپینلی کاتالیست‌ها اثبات شده و با استفاده از تکنیک‌های SEM، BET،UV-Vis-DRS و TPR خصوصیات فیزیکوشیمیایی و احیاپذیری کاتالیست‌ها بررسی گردیده‌است.
نانوکاتالیست‌های این طرح در کنار نانوکاتالیست‌های اکسیدهای مختلط با ساختار اسپینلی برای کاربردهای زیست‌محیطی نظیر کنترل آلاینده‌های خروجی از صنایع شیمیایی، پتروشیمیایی و اگزوز خودروها می‌توانند مطرح باشند و به عنوان جایگزین‌های مناسبی برای کاتالیست‌های فلزات نجیب، قابلیت تجاری شدن آنها دور از انتظار نیست.

  

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نوع نظر
نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)